Virtual server by WebSupport.sk

CMSblog

Aké CMS? Poznáme odpoveď!

Jeden z najpopulárnejších CMS systémov WordPress, bude v krátkej budúcnosti (podľa oficiálnych aj neoficiálnych zdrojov už tento mesiac) upgradeovaný na verziu 3.0, čo má priniesť kopec revolučných vylepšení. Na čo sa teda máme tešiť? :) Začneme basic funkciami, ktoré Vás myslím príjemne prekvapia:

Výber názvu administrátorského účtu už pri inštalácii

Áno, už nikdy viac defaultný admin užívateľ, “vďaka” ktorému ste si museli vytvoriť nové konto v prípade väčšej personalizácie. V mnohých CMS systémoch je táto voľba dostupná už dávno a je len špekuláciou, prečo tento feature dorazil do WP až tak neskoro. Je možné predpokladať, že znemožnením tejto voľby bola zabezpečená pravdepodobne vyššia bezpečnosť.

Nová default téma

A ďalšia novinka štandardného set-up(u) WP. Graficky dosluhujúci Kubrik nahradí téma Twenty Ten. Podľa náhľadu sa aj vy môžte presvedčit, že je to zmena k lepšiemu, týkajúca sa nielen vzhľadu, ale aj funkcionality vo forme, napríklad aj vstavaného “drop-down” like menubaru. Ako font bude použitá Georgia, čo je podľa môjho názoru veľmi príjemný font aj na dlhé nočné čítanie nadšencov blogov. štandardne je téma nakódovaná do dvoch stĺpcov: obsahového a sidebarového, ktoré budú, ako inak plne widgetizovateľné, tak ako aj footer. Header bude nastaviteľne prevdepodobne ako farebne tak aj obrazovo, a aj pozadie bude nastaviteľné, ale o tomto feature až neskôr.

Nástupca legendárneho Kubrik(u)

MU integrácia

Čo nie je opäť ničím iným ako zjednodušením podmienok pre neskoršie rozširovanie blogu. Ak ste o MU nepočuli, tak v krátkosti ozrejmím, že ide o spravovanie viacerích blogov bežiacich na WP pod jednou inštaláciou, čo je využívané najmä pri inštalácii ďalšieho blogu na subdoménu (do zložky) súčasného. Na východisko z takejto situácie bol vyvinutý plug-in WordPress MU a na jeho základe tu budeme mať vo verzii 3.0 už plnú podporu priamo v základnej inštalácii. Tieto kroky značne zlepšia prácu pre ľudí, ktorí takéto riešenia využívajú najmä po stránke napríklad aj zdieľania pluginov, aktualizácie a podobne.

Zmena pozadia témy priamo cez administrátorský panel

Možnosť zmeny pozadia témy sa stane určite veľkým spestrením. Konečne sa nestane, že si poviete: “Veď túto tému som už niekde videl”. Navyše bude možné toto vylepšenie implementovať úplne jednoducho pomocou jedného riadku kódu: add_custom_background();.

Lepší manažment menu

Kritika na nepohodlné manažovanie menu dlho ostávala bez ohlasu a tak sa používatelia alebo museli zmieriť so situáciou, alebo siahli po “premium” templatoch, ktoré mali tento nedostatok vylepšený iným spôsobom (väčšinou  dodávaný panel options.php). Vývojári sa naštastie nechali inšpirovať a tak bude vo verzii 3.0 prítomný panel podobný napríklad komerčným riešeniam od WooThemes. Tento systém má byť navyše pekne Ajaxovo navrhnutý s ohľadom na skvelú technológiu “drag and drop”. Takéto riešenie umožní organizovanie stránok, kategórii atď, či dokonca pridávanie statických URL adries odkazujúcich mimo blogu. Všetko samozrejme bude fungovať ako v “Parent” vetve tak aj v “(Grand)Children” vetvách.

WooTheme menu

WooTheme menu

Vlastné typy príspevkov

Áno, snáď jedna z najviac očakavaných vylepšní “tri-nulky”. Kým doteraz ste mohli vytvárať len príspevky a stránky (ak nepočítate použitie pluginov ako napríklad Flutter), tak teraz je možné implementovať akékoľvek množstvo typov prispievania. Toto vylepšenie posunie WordPress do nových dimenzii a navyše zjednoduší vźvojárom prácu s nie príliš pohodlnými “custom fields”.

Nakoniec treba povedať, že sa WordPress snaží byť čim ďalej, tým viac univerzálnym systémom. Z pôvodne iba blogového systému sa vyvíja CMS hybrid. To, čo wordpressu maximálne pomáha je komunita. Práve kvôli nej môžme očakávať stále nové a nové verzie tohto obľúbeného CMS.  Wordpress 3.0 prinesie množstvo noviniek, ktoré určite odceníte. A čo vy? Ste spokojní s WordPressom a ako nie myslíte si, že verzia 3.0 zmení vašu domnienku?

Popularity: 6% [?]

Zdieľaj:
  • Digg
  • vybrali.sme.sk
  • Pozrisi.sk
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
Napísané od Miroslav Mašat Dňa Máj - 31 - 2010 Blogové CMS Všetko

Zanechaj komentár