Virtual server by WebSupport.sk

CMSblog

Aké CMS? Poznáme odpoveď!

Väčšina developerov po dlhšom programovaní príde na nápad vytvoriť si vlastné CMS-ko. Nebudeme diskutovať o tom či je to práve šťastný nápad, ale presunieme sa k technickej stránke projektu. Po naprogramovaní základných funkcii CMS ako je napríklad Login či registrácia a základný layount, prichádza na programovanie administrácie a s ňou spojený editor vášho obsahu. Editorov je viacero, ako si teda vybrať? Ak neviete odpoveď, tento článok je práve pre Vás.

Už názov tohto článku hovorí o Javascripte, prirodzene preto, že takýto editor bez Javascriptu nerozbeháte. Áno tu ani zázračné PHP nepomôže ba ani Ajax sám o sebe. Keď som sa o svoje CMS pokúšal sám, tak som ešte nevliezol do problematiky a tak som začal vyberať ten najlepší. Ale dosť už rečí poďme na výber na trhu.

1. TinyMCE – veľmi to známy editor. Mnohí z Vás určite poznajú, netreba dlhšie predstavovať. Projekty ako WordPress či Joomla stoja práve na jeho podpore. Tiny je multiplatform. To platí až na jednu výnimku a tou je funkcionalita v prehliadači Opera.

2. (F)CKEditor – Dlhšie pomenovaný ako FCKEditor dnes už iba ako CK. Tento editor použivajú najmä IBM, Adobe či dokonca Oracle. Kvalitou sa delí o TOP miesto spolu s TinyMCE. Editor je bez výnimky multiplatformový. Osobitná pozornosť sa venuje napríklad aj perfektnej previazanosti s Adobe AIR technológiami.

CKeditor prehľad základného prostredia

3. Toko Gold Editor – prvá platená alternatíva k dvom vyššie spomínaným free riešeniam. Existuje však aj free verzia Toko Light Editor ochudobnená o niekoľko vylepšení. Ak siahnete po Gold verzii tak máte na výber z dvoch typov: Regular (54.95$) alebo Reseler (125$). Reseler Vám dáva práva odstrániť footer „powered by“ a dať tam vlastný. Pre veľké a úplne špecifické riešenia má vzhľadom na podporu od predajcu nesporné výhody. Ešte doplním, že lite verzia nemá wysiwyg podporu.

Pohľad na základné prostredie

Texyla Logo

4. Texyla – a na koniec niečo pre nenáročných „česko-slovenských našincov“ v podobe Javascript/Ajax based Texyle. Jednoduchší avšak kvalitný editor. To, že je jednoduchši nemusí byť na škodu práve pri malých alebo špecifických projektoch. To čo v Texyle nenájdete a nájsť by ste chceli je možné požiadať si o to samotného autora.

Pohľad základného prostredia

Tak to by sme mali také mini zhrnutie. V tomto článku som sa nezameral ani tak na kvantitu ako na kvalitu vyberaného editora. Nakoniec ale, … ktorý si vybrať? Ak si neviete vybrať tak Vám z osobného hľadiska môžem poradiť CKEditor. Je zadarmo, má veľkú komunitu (samozrejme podobné ba až rovnaké výhody má aj množstvo iných editorov) a mne sa najviac páči kvôli možnostiam customizácie. Ak plánujete komerčný projekt a potrebujete aj podporu pri integrácii tak potom by som siahol po Toko editoroch no skôr by som si rozmyslel, či vôbec má zmysel platiť za niečo, čo je možné mať aj zadarmo. Tak či onak vyskúšajte viac a určite sa nájde to pravé orechové aj pre Vás.
PS: Ak náhodou poznáte aj iné editory, ktoré by určite stáli za zmienku tak sa podeľte s nami formou komentárov.

Popularity: 15% [?]

Zdieľaj:
 • Digg
 • vybrali.sme.sk
 • Pozrisi.sk
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
Napísané od Miroslav Mašat Dňa Február - 11 - 2010 OffTopic Všetko

Jeden komentár to “Výber Javascriptového editora pre Vaše CMS systémy.”

 1. Jakub Rosypal hovorí:

  Najlepší je podľa mňa CKEditor

Zanechaj komentár