Virtual server by WebSupport.sk

CMSblog

Aké CMS? Poznáme odpoveď!

Dnes sa pozrieme na CMS systém PHPBB3, azda najviac užívané diskusné CMS na svete.


Typ: Diskusné CMS
Aktuálna verzia: 3.0.6
Veľkosť: 2.3 MB (.zip)
Počet stiahnutí: Nezistené
Jazyk: SK (EN)
Odkaz na slovenskú podporu: Fórum SK podpory PHPBB3

Nájsť ho možno všade. Žiaľbohu (pre niekoho možno chvalabohu ;-) ) je obľúbeným softvérom aj pre warez. Systém je kvalitne navrhnutý, je rýchly a dynamicky vyvíjaný, čo ho priam predurčuje na stredné až veľké korporátne využitie. Systém je vyvýjamý po licenciou GNU/GPL s obrovskou komunitou celosvetového formátu.

CMS je napísané už štandardne naprogramované v PHP a Javascript jazykoch a MySQL(i) a samozrejme aj iných relačných databázach. Systém samozrejme plne podporuje Cookies. Čo sa týka bezpečnosti tak je na vysokej úrovni záleží však od verzie. Momentálne sa systém hojne využíva v dvoch verziách a to: 2.X.X a 3.X.X. 2.X.X sa rozhodne neodporúča pri čistej inštalácii nakoľko sa už oficiálne nevyvíja. Pri upgrade však už nie je problém a tak sa rozhodne odporúča preinštalovať na najnovšiu verziu 3.X.X tzv. Olympus. Systém sa veľmi ľahko inštaluje, čo asi najviac odcenia menej skúsení užívatelia.

V základnej inštalácii sú obsiahnuté dva základné skiny, ktoré v prípade potreby nie je problém rozšíriť tonami iných. Podobne sú na tom aj pluginy, ktorých je taktiež nepreberné množstvo. Komunita reaguje pružne a na akýkoľvek problém sa v priebehu niekoľkých hodín (minút) nájde odpoveď. Dokumentácia je v prípade dlhšej analýzy tiež perfektne spracovaná. API je priateľné a relatíne ľahko sa s ním pracuje.

Čo sa týka integrácie tu vidím najväčší a azda jediný problém nakoľko systém má kopec tabuliek a prepojenie s inými systémami ako napríklad Drupal, WP a pod. je zložité čo však vynahrádza PHPBB Portal, o ktorom sa doćítate nižšie. Skutočne najlepšou voľbou je systém použiť ako samostatne slúžiace jednoúčelové riešenie.

Čo sa týka výhod tak tých je nespočet. Za najväčsiu považujem možnosti administračného a moderátorského pultu. Niekomu sa práve administračné rozhranie zdá menej prehľadné, no podľa môjho názoru sa naň dá veľmi rýchlo zvyknúť, všetko záleží len na používateľovi. Správa fór a užívateľov je dotiahnutá na maximum o čom svedčí napríklad aj prepracovaný systém „banovania“ užívateľa či rozsiahle nastavenia prístupových práv na prístup, takže máte vždy prehľad o tom kto sa kde pohybuje a kto kam smie či naopak. Jazyky možno veľmi ľahko doinštalovať pozor treba dávať iba na „lokalizovanie“ tlačidiel do lokalizovanej podoby.

Používanie systému je maximálne komfortné a tak diskutovaniu nič neprekáža aj menej skúseným užívateľom. K tomuto faktu prispieva aj to že tieto fóra „ste už niekde videli“.Tu sa taktiež treba pozastaviť a pochváliť aj editor. Komunikácia medzi užívateľmi je zaistená pomocou tzv. PM (Personal Messages), čo je veľmi komfortný spôsob komunikácie näjmä s ohľadom vkladania odosielaciho tlačidla ku každému príspevku. Samozrejmosťou je možnosť citácie. Ďalšou kapitolou samou o sebe sú tzv. BBkódy, okrem štandardne dodávaných url, img, code atď je možné vlastné BB kódy pridávať v administračnom pulte. Nakoľko sa systém teší obrovskej podpore nenechalo na seba dlho čakať ani jedno z najväčších rozšírení akým je PHPBB Portal a teda je možné spojením týchto dvoch CMS systémov (Aj keď PHPBB Portal by sa nemal nazývať CMS systémom nakoľko je to iba akási nadstavba už existujúceho CMS) vzniká komplexné riešenie, ktoré však nie každému vyhovuje.

V niektorom z nasledujúcich článkov sa budeme PHPBB Portal-u venovať osobitne podobne aj prepojeniu PHPBB systému s inými CMS.

Celkovo možno zhodnotiť ako jedno z najviac prepracovaných CMS systémov a na tom sa odrazí aj celkové hodnotenie. Nakoniec odporúčanie pre všetkých, ktorí ešte PHPBB nevyskúšali aby tak urobili, nemajú čo stratiť len čo získať.

Zhrnutie

VýhodyNevýhody
Komunita, Interface, Možnosti modifikácii, PM, EditorPomerne náročná integrácia, Pre niekoho zložitý administračný pult
Hodnotenie
95%

Popularity: 100% [?]

Zdieľaj:
  • Digg
  • vybrali.sme.sk
  • Pozrisi.sk
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
Napísané od Miroslav Mašat Dňa Február - 1 - 2010 Diskusné CMS Všetko

Zanechaj komentár