Virtual server by WebSupport.sk

CMSblog

Aké CMS? Poznáme odpoveď!

Ďalším systémom na ktorý sa bližšie pozrieme je MediaWIKI. Media wiki je oficiálny a úplný klon klasickej wikipedie, čo ho predurčuje na použitie v situáciách, keď chcete vytvoriť napríklad nejaký web pod edukačným zámerom, alebo nejakú vlastnú jednoduchú encyklopédiu.Typ: Ostatné CMS
Aktuálna verzia: 1.15.2
Veľkosť: 10,9 MB (.tar.gz)
Počet stiahnutí: Nezistené
Jazyk: SK
Odkaz na slovenskú podporu: nezistené

Jedna vec je, že na trhu je dnes množstvo wiki-klonov, ale osobne som po testovaní zhodnotil, že najlepšie je na tom mediawiki a dokuwiki (recenzia onedlho). Takže poďme k veci. MediaWiki si stiahnete priamo na oficiálnych strákach wikipédie ktorejkoľvek jazykovej mutácie. Po stiahnutí a rozbalení nájdete neveľký no kvalitný CMS. Inštalácia je pomerne jednoduchá až na jednu vec a to neakceptovania užívateľa bez hesla, na druhej strane sa tým snaží mwdiawiki upozorniť na vyššiu bezpečnosť vaších aplikácii ako takých. Pri inštalácii sa dá (musí) množstvo vecí nastaviť aby sa konfigurovalo len to čo treba. Pri voľbe jazykových mutácii je to super. Už v základnej inštalácii máte nepreberné množstvo jazykov (koniec-koncov je to vlastne wikipédia). Slovenský preklad je dokonalý, dotiahnutý do konca. Po úspešnej inštalácii ešte treba jeden súbor premiestniť (pripravované video) a máte všetko funkčné. Automaticky sa vloží aj „sample“ obsah poväčšinou tvorený odkazmi na podporu a na iné užitočné zdroje. Nakoľko je celá wikipédia „opensource“ tak je tomu aj v mediawiki. Systém je štandardnr šírený pod licenciou GNU, čiže každý si ho môže prakticky ľubovoľne modifikovať.

Celá filozofia projektu je v podstate v úprave článkov a práve v tom je mediawiki skvelý CMS. Upravovanie obsahu je riešené priamo v stránke a teda mimo nejakej administrácie, ktorá by delila klasického užívateľa od „vyššej kasty“ – adminov. Teda aj z obyčajného (ne)pravidelného čitateľa sa môže stať v zlomku sekúnd editor/moderátor. Čo sa týka editora, tak ten je maximálne minimalistický, čo Vám však neznemožňuje zmeniť ho podľa Vašich aktuálnych potrieb. V základe tu nájdete štýl písma (bold, italic, underline) ale aj obrázkya dokonca matematické vzorce. Čo ma pobavilo je poznámka týkajúca sa použitia vodorovnej čiary (predelu – <hr>) citujem: „Vodorovná čiara (radšej ju nepouživajte)“ :D . Článkom je možné nastavit prístup, zamykať ich alebo zosúkromňovať obsah. Taktiež je možné témy sledovať. CMS má štandardne vstavaný RSS feed. Čo sa týka správy prístupu tak sa dajú nastaviť role uživateľov a tak isto sa dá aj blokovať užívateľa(ov).  Po grafickej stránke je však mediawiki na tom dosť žalostne. Existuje len skutočné minimim tém (a o ch kvalite sa veľmi neoplatí baviť). Nie je síce problém šaklónku nakódovať do wikimedie, acšak je to trocha nepríjemné, že a „10 Vašich susedov“ má takú istú default tému. S pluginmi je to aspoň o čosi lepśie, existuje ich viac, no všetky sa striktne držia iba pôvodného zamerania CMS a to tvorenia Encyklopédii. A teda na portál, ktorého primárnou úlohou nebude edukačný zámer by som ho odporučil len zdatným a s mediawiki zbehlým programátorom. Zaulímavým vylepšením mediawiki je siderbar s položkami ako „Verzia pre tlač“ či špeciálne stránky.Zaujímavostou je nutnosť pri vymazávaní aj udávať dôvody a teda nie je potrebná nepríjemná komunikácia s adminom: „A prečo ste mi to vlastne vymazali“?

Celkovo by sa dala CMS zhodnotiť rozpačito. Nie je ničím okrem kvality pri určitých úkonoch zaujímavá. Na iné účely ako wiki-stránky je viac menej nepoužiteľná. No napriek tomu si myslím, že je dobrá už len kvôli vzniku takého gigantu ako je wikipédia, ktorú každý z nás aktívne používa každodenne.

Zhrnutie

VýhodyNevýhody
Wiki-like, Dobrá správa užívateľovKomunita, Obmedzenosť, Témy
Hodnotenie
45%

Popularity: 6% [?]

Zdieľaj:
 • Digg
 • vybrali.sme.sk
 • Pozrisi.sk
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
Napísané od Miroslav Mašat Dňa Marec - 25 - 2010 Ostatné CMS Všetko

Jeden komentár to “Mediawiki – Recenzia”

 1. Jakub Rosypal hovorí:

  Vyskusam :D Dik za radu

Zanechaj komentár