Virtual server by WebSupport.sk

CMSblog

Aké CMS? Poznáme odpoveď!

V dnešnej recenzii sa pozrieme na známy/neznámy CMS Concrete5. Prečo známy/neznámy? Dôvodom môže byť menšia obľuba u komunity. Pozrime sa naň.


Typ: Portálové CMS
Aktuálna verzia: 5.3.3.1
Veľkosť: 7.7 MB (.zip)
Počet stiahnutí: Nezistené
Jazyk: EN
Odkaz na slovenskú podporu: nezistené

Ku Concrete5 som sa dostal cez jednu veľmi zaujímavú recenziu na internete. Ide o klasické portálové riešenie veľmi komfortne poriešené po stránke interface, ale o tom bude reč až neskôr. Poďme sa najprv pozrieť najprv pre koho (nie)je určený. Použiť by sa dal všade (ako veľa iných), ale je vhodný najmä pre menej zdatných ľudí (blogerov), pre ktorých je PHP a MySQL neznámy pojem a jediné čo chcú je jednoduchá editácia stránky (tzv. wysiwyg).

Budete si však musieť poradiť s anglickým jazykom nakoľko slovenská lokalizácia chýba. Poďme sa pozrieť na spôsob administrácie webu. Na tomto CMS vidno ojedinelý spôsob interface-u. Akonáhle sa prepnete do editora obsahu uvidíte navrchu lištu a celá stránka je vlastne pod zmieňovanou lištou. Takže to vyzerá akoby ste mali stránku v editore. Tlačidlom „Edit“ sa celá stránka rozdelí na sektory (pripomínajúce DIV-y) obtiahnuté bodkočiarkovaným okrajom. Každý sektor si môžete upraviť ako chcete. Stačí jeden klik. Pre pridanie nového obsahu (blogu, HTML kódu, súboru, obrázka, Google mapy, Youtube videa, Guestbooku) stači kliknúť na „Add To Main“ čo považujem dosiaľ najjednoduchších spôsobov aký som u CMS videl. Podobne nájdete ekvivalencie v podobe: „Add To Header“, „Add To Sidebar“ atď. Ďalšou položkou po „Edit Mode“ je „Properties“, čo je vynikajúci spôsob nastavenia hlavných nastavení pre menej skúsených užívateľov. Nájdete tu štandardné nastavenia ako sú názov stránky, formát dátumu a času, vlastníka stránky či dokonca pridávanie voliteľných meta polí. Ďalšou položkou je „Design“ myslím, že netreba dlho vysvetľovať. Čo však možno odceniť je možnosť nastaviť ako Layount (rozloženie boxov – DIV-ov) tak aj samotný motív. To využijete najmä ak vám napríklad motív vyhovuje ale nepotrebujete sidebar alebo ho potrebuje ale na druhej strane. Ďalšou položkou je „Permissions“ kde môžete nastavovať prístup ku stránkam uživateľom (hosťom) v rôznych úrovniach.

V podstate si reálne viem predstaviť, že nenáročnému blogerovi na ovládanie systému stačia iba tieto 3 ponuky menubaru. Ďalšou položkou je položka „Versions“, kde je možné „logovať“ ako sa postupne článok menil. Toto sa dá využívať najmä ak obsah upravujú viacerí užívatelia. Ďalšou v poradí 6-tou položkou je „Move/Delete“. V tejto časti môžete pohodlne manažovať svoj obsah a ľubovoľne ho kopírovať na iné stránky alebo mazať. Reálne nevidím nejaké extra využitie, pretože toto môžte riešiť inými spôsobmi, oplatí sa to však ak máte obrovské množstvo obsahu, ktoré treba triediť v nejakých intervaloch.

Dostávame sa k posledným 3 položkám v menu a to sú: „Dashboard“, „Help“ a „Log out“. Posledné dve netreba vysvetľovať. A poďme teda na Dashboard, ktorý je nabitý užitočnými informáciami. Najviac sa mi tu páči akýsi vstavaný Google Analytics, ktorý sa tu nazýva „Site Activity“. Nájdete tu absolútne všetko čo chcete čo sa týka návštevnosti Vášho webu. Nájdete tu aj prehľad úprav webu a pod. Nájdete to jednoduchši File manager čo mu však na funkcionalite neuberá.Je tu aj vetva Reports ktorá Vám dovolí sledovať aktivitu Vašich formulárov (ktoré môžete pridávať priamo cez browser) . ďalej tu nachádzame „Users and Groups“, kde môžete pohodlne nastaviť uživateľov (pridávať ich, mazať, prideľovať a odoberať práva). Taktiež tu môžete povoliť/zakázať registráciu. Ďalej je tu prítomné „Pages and Themes“, čo je rozširené menu „Design“ spomínané vyššie. Je možné tieto schémy plne customizovať podľa vlastných predstáv (farebne). Je tu prítomné ajtlačidlo „Inspect“, ktoré ukáže ktoré súbory téma obsahuje. Hňed odtiaľto sa dá dostať do vetvy „Add Functionality“ kde je možnosť pridávať akési plug-iny pomenované Add-ony, čo sú vlastne prvky ktoré sa dajú pridávať odkazom „Add To Main“. Pre pridanie ďalšich je potrebné byť registrovaný na tzv. „Concrete5 Marketplace“, kde formou accountu máte možnosť sťahovať rôzne doplnky. Ďalšou – predposlednou položkou je „Maintenance“, kde je zapisovaný určitý protokol udalostí, ktoré sa na stránke udiali. Máte tu aj výstrahy, ktoré procesy (ne)boli neúspešne vykonané. Celý tento proces je možné zautomatizovať jednou aktiváciou. Poslednou sekciou je „SiteWide Settings“, kde je rozširené menu „Properties“ spomínané vyššie. Čo ma celkom zaujalo je možnosť nastavovania faviconu a nastavenie cool-url odkazov jedným klikom.

Čo sa týka inštalácie, tá je jednoduchá a uvidíte ju niektorom z nasledujúcich blogov. Čo zamrzí je najmä menšia komunita a nenatívna podpora integrácie s nejakým BBS systémom. Systém je svižný a pôsobí kompaktne. Systém vyžaduje ako minimum PHP a MySQL relačné databázy, čo však v dnešnej dobe nájdeme takmer všade. Tento systém ma mimoriadne prekvapil a preto chcem upriamiť Vašu pozornosť, veď za pokus nič nedáte.

Zhrnutie

VýhodyNevýhody
Interface, Wysiwyg, Vkladanie elementov, JednoduchosťEN jazyk, Vynútená registrácia v Marketplace, Komunita
Hodnotenie
80%

Popularity: 19% [?]

Zdieľaj:
  • Digg
  • vybrali.sme.sk
  • Pozrisi.sk
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
Napísané od Miroslav Mašat Dňa Február - 15 - 2010 Blogové CMS Portálové CMS Všetko

Zanechaj komentár